Maker Faire Aarhus 2024

Re_traad

Home: Denmark

Min stand handler om reparation og/eller upcycling af tøj med broderi eller syning. Det vil være muligt at booke plads på en workshop om hvordan man kan komme i gang med at brodere.

https://www.instagram.com/re_traad
Categories: Craft,
Re_traad - Maker Faire Aarhus 2024

Maker

Pia Bertelsen Maker Photo

Pia Bertelsen

Udover at reparere og upcycle tøj for at hjælpe klimaet og skabe mere bevidsthed om vores forbrug, handler Re_traad i høj grad om skaberglæde og kreativitet. Om at hjælpe andre på rejsen fra forbruger til skaber! Re_traad er et "hobbyprojekt", som jeg har ved siden af mit "rigtige" arbejde, men jeg håber at profilen kan vokse sig større og eventuelt blive til mere. Min drøm er at lave en tøj-revolution, hvor vi selv kan skabe en del af vores tøj. Hvor vi køber bedre tøj, der holder længere. Og hvor vi værdsætter naturen og gerne vil beskytte den.

Join our Maker Faire newsletter and be the first to know about inspiring maker projects and stories from across the globe! Whether you’re a seasoned maker or just starting out, our newsletter is packed with creativity, ingenuity, and fun. Let’s Make:!